Artykuł sponsorowany

Kiedy możliwe jest zawarcie ponownego ślubu kościelnego?

Kiedy możliwe jest zawarcie ponownego ślubu kościelnego?

Kościół Katolicki uznaje sakrament małżeństwa jako związek trwały, nierozerwalny i święty. Dla osób pragnących po rozwodzie cywilnym ponownie zawrzeć ślub kościelny, możliwość ta jest w dużym stopniu ograniczona, ponieważ zależy ona od spełnienia ściśle określonych warunków. Istnieją jednak prawnie określone sytuacje, w których Kościół dopuszcza ponowny ślub, gdy pierwsze małżeństwo zostanie uznane za nieważne. Kiedy zatem jest to możliwe? 

W jakich przypadkach możliwe jest ponowny ślub przed ołtarzem?

Punktem wyjścia i niezbywalną koniecznością w staraniach się o ponowne zawarcie ślubu kościelnego, jest unieważnienie sakramentu małżeństwa z poprzednim partnerem w ramach postępowania toczącego się przed trybunałem kościelnym. Inną sytuacją umożliwiającą zawarcie ponownego małżeństwa przed ołtarzem jest natomiast śmierć jednego z małżonków, która naturalnie kończy poprzedni związek i otwiera możliwość ponownego zawarcia sakramentu małżeństwa. W przeciwieństwie do procesu o stwierdzenie nieważności, wdowiec lub wdowa nie muszą przechodzić żadnych dodatkowych formalności, aby uzyskać zgodę Kościoła na ponowne przystąpienie do ślubu kościelnego. Kościół uznaje, że przysięga "aż do śmierci" przestaje w sposób naturalny obowiązywać w momencie śmierci współmałżonka, co uprawnia osobę pozostającą przy życiu do ponownego ślubu, bez konieczności uzyskiwania specjalnych pozwoleń.

Proces unieważnienia małżeństwa kościelnego — krok po kroku

Proces unieważnienia małżeństwa rozpoczyna się od złożenia skargi powodowej (przynajmniej) przez jedną ze stron do kompetentnego trybunału kościelnego. Dokument ten musi zawierać szczegółowy opis okoliczności towarzyszących zawarciu małżeństwa oraz wskazanie przesłanek, które mogą świadczyć o jego nieważności, dlatego przy jego sporządzaniu warto poprosić o pomoc specjalistów, takich jak Kancelaria Kanoniczna Dariusza Skrzypczaka z Katowic. W kolejnym etapie sąd kościelny przeprowadza dokładne dochodzenie, podczas którego przesłuchuje strony, świadków oraz analizuje dostarczone dowody. Cały proces może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od złożoności sprawy oraz dostępnych dowodów. Ostateczna decyzja sądu opiera się na ocenie, czy w momencie zawierania małżeństwa istniały poważne (prawnie określone) przeszkody, które sprawiają, że związek można uznać za nieważny.

Jakie są przesłanki do unieważnienia małżeństwa kościelnego?

Przesłanki, na podstawie których trybunał kościelny może orzec nieważność związku, są ściśle określone przez prawo kanoniczne. Przykładowe sytuacje obejmują brak pełnej zgody jednej ze stron, przymus, zatajenie kluczowych informacji, a także brak dojrzałości emocjonalnej. Niezdolność do spełniania obowiązków wynikających z życia małżeńskiego, brak gotowości do posiadania dzieci czy uzależnienia, które zostały zatajone przed ślubem, również mogą stanowić podstawę do unieważnienia. Kluczowe jest jednak wykazanie, że przesłanki te istniały już w momencie zawierania małżeństwa, a nie pojawiły się później. Kancelaria Kanoniczna Dariusz Skrzypczak od wielu już lat służy radą i wsparciem na wszystkich etapach procesowych, przed sadami kościelnymi w Polsce i za granicą.